Select Page

10فایده موسیقی شنیدن

10. موسیقی و تاثیر آن بر سرعت عملکردهای فیزیکی

همه پژوهشگران به طور قاطع بر این نظریه که موسیقی در بهبود عملکرد ذهنی و جسمی موثر می باشند، موافق هستند. پخش یک موسیقی شاد در حین انجام یک فعالیت بدنی مثل ورزش سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار داده و موجب سریعتر شدن حرکات بدن خواهد شد. طی تحقیقاتی که بر دونده های دو سرعت صورت پذیرفت، در یک آزمایش دونده ها را به دو گروه تقسیم نمودند، برای یک گروه یک موزیک بسیار شاد پخش کردند و گروه دیگر بدون موزیک شروع به دویدن نمودند. نتیجه ایی که از این تست بدست آمد نشان می داد، دونده هایی که با موزیک به مسابقه پرداختند رکورد بهتری به جا گذاشتند و با هیجان مضاعفی از خط پایان عبور کردند. قدرت الهام بخشی و سرگرم کنندگی موسیقی را جدی بگیرید. امروزه بسیاری از بیماری های اعصاب و روان را با تاثیر موسیقی بر ذهن درمان می کنند.

تاثیرات موسیقی بر ذهن انسان,فواید موسیقی,فواید موسیقی برای انسان,

9. موسیقی داروی درمان افسردگی

در بسیاری از مراکز درمانی و پژوهشکده های معتبر جهان برای درمان افسردگی، از تاثیر موزیک بر ذهن کمک می گیرند. موسیقی تنها دارو بدون عارضه در جهان می باشد که بسیاری بیماری های دیگر را با آن بهبود می بخشند. موزیک، تراوشات ذهن و حس یک نوازنده است که مستقیما قلب و ذهن شنونده را هدف می گیرد، پس انتخاب نوع موزیک بسیار در حالات ما موثر است. برخی از موسیقی های پر تنش همچون هوی متال با اختلال در ترشح دوپامین و اندورفین، مغز را در بین دو حس شادی و غم معلق نگه می دارد و این دوگانگی موجب تشویش و اضطراب در فرد خواهد شد.

فواید موسیقی درمانی,تاثیر موزیک بر ذهن,تاثیر موسیقی بر ذهن,

8. موسیقی و معجزه آن بر روح و روان

موسیقی مهمترین عامل ایجاد شادی در ذهن بوده و فرد به راحتی با گوش کردن به یک موزیک شاد می تواند احوالات درونی اش را به نحو قابل توجهی مثبت و در جهت نشاط سوق دهد. در طی یک آزمایش در مرکز تحقیقاتی کشور آمریکا که بر دو گروه از افراد داوطلب انجام پذیرفت، به گروه اول دو هفته موسیقی شاد داده شد تا با شنیدنش به بهتر شدن حال شان بپردازند ولی گروه دوم فقط موزیک را گوش می کردند و حرفی از بهبود حال روحی شان زده نشد. پس از پایان دو هفته افرادی که کاملا آگاهانه به شنیدن موزیک مشغول بودند، بسیار مثبت تر و پر نشاط تر شده از قبل شده بودند.

تاثیرات موسیقی بر ذهن,تاثیرات موسیقی بر ذهن انسان,فواید موسیقی,

7. موسیقی عامل محرکی برای انگیزه بیشتر

ضرب های موزیک مستقیما بر ضربان قلب و ضرب آهنگ بدن تاثیر می گذارند. شاید بهترین مثال برای این مطلب حرکات هماهنگ و منظم یک تیم ایروبیک باشد. ورزش ایروبیک بر پایه بیت یا ضرب آهنگ طراحی می شود. در ایروبیک با ایجاد هماهنگی بین عصب و عضله علاوه بر ایجاد یک حال خوش اثرات مثبتی همچون تقویت حافظه و تمرکز و تقویت سیستم عضلانی بدن می انجامد. اگر در یک باشگاه ورزشی گروهی را برای انجام یک فعالیت سخت و خاص فرا بخوانید ولی موزیکی در حین فعالیت پخش نکنید می بینید که افراد بعد از انجام چیزی کمتر از نصف برنامه تمرینی شان احساس خستگی می کنند و دست از فعالیت می کشند، اما از فواید موسیقی برای انسان این است که اگر در زمان تمرین یک موزیک شاد پخش کنید نه تنها حس خستگی در افراد دیده نمی شود بلکه با انرژی و سرعت بیشتری به انجام حرکات خواهند پرداخت.

فواید موسیقی برای انسان,فواید موسیقی درمانی,تاثیر موزیک بر ذهن,

6. شنیدن موسیقی ملایم و تاثیر آن بر خواب راحت

در دنیای امروز قشر کثیری از تمام سنین بی خوابی و یا کم خوابی را یکی از معضلات زندگی خود می دانند. از آنجا که سبک زندگی به سمت استرس و اضطراب فراوانی پیش می رود و از سویی دیگر وجود برخی وسایل ارتباط جمعی و تشعشعات حاصل از آن ها کیفیت خواب افراد را به طرز قابل توجهی پایین آورده است. در چنین شرایطی پژوهشگران لزوم وجود موسیقی را در کنار فعالیت های روزمره لازم و ضروری می دانند. زمانی که یک موسیقی ملایم را گوش می کنید ذهن تان از تمام اتفاقات و تنش های روزانه خالی شده و با آرامشی که بدست می آورد، به راحتی می توانید خوابی عمیق و شیرین را تجربه کنید.

تاثیر موسیقی بر ذهن,تاثیرات موسیقی بر ذهن,تاثیرات موسیقی بر ذهن انسان,

5. فراموش کردن دردها و مشکلات با موسیقی!

تاثیرات موسیقی بر ذهن علاوه بر ترمیم دردهای روحی در تحمل دردهای جسمی نیز بسیار تاثیرگذار است. فردی که از یک بیماری و یا درد عضلانی رنج می برد چنانچه در طول دوره درمانش از یک موسیقی بهره بگیرد، خیلی راحت تر از سایر افراد با شرایط یکسان می توانند دردشان را تحمل کنند. ایجاد آرامش در مغز همواره ترشح مسکن های طبیعی را در پی داشته است که فرد مصدوم را از دریافت دوز مسکن بیشتر بی نیاز می کند. همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده بر افرادی که باید تحت عمل جراحی قرار می گرفتند و قبل از انتقال به اتاق عمل یک موسیقی شاد گوش کرده اند، درصد استرس و ترس شان بسیار پایین تر آمده و پس از عمل نیز به میزان قابل توجهی کمترین شکایت از درد را داشته اند.

فواید موسیقی,فواید موسیقی برای انسان,فواید موسیقی درمانی,

4. موسیقی موجب تقویت حافظه می شود

خیلی از دانش آموزان یا دانشجویان در حین مطالعه همزمان یک موسیقی ملایم را نیز گوش می کنند. شاید به نظر برسد که صدای موزیک موجب حواس پرتی و عدم تمرکز می شود، اما پژوهش ها نشان می دهند که موسیقی موجب فعال تر شدن حافظه افراد شده و با صرف وقت کمتری مطالب بیشتری را به خاطر سپرده اند. در یکی از موسسات آموزش زبان تصمیم گرفته شد که حین آموزش یک موزیک ملایم نیز پخش شود. حدود سه هفته تمام آموزش ها با موسیقی توام بود و از هفته چهارم دیگر در حین تدریس هیچ صدا و آهنگی شنیده نمی شد، نکته جالب توجه این بود که میزان یادگیری زبان آموزان در سه هفته ایی که با آهنگ تدریس می شد بسیار بالاتر از هفته چهارم بود. ضمن اینکه افراد تحت آموزش احساس خستگی کمتری نیز داشتند.

تاثیر موزیک بر ذهن,تاثیر موسیقی بر ذهن,تاثیرات موسیقی بر ذهن,

3. موسیقی اشتها آور است

شاید برای تان اتفاق افتاده باشد که زیاد میلی به غذا نداشته اید اما زمانی که در یک محیط خاص مثل رستوران قرار گرفته اید و همزمان با پخش یک موسیقی دلنشین غذا را برای تان سرو کرده اند، اشتهای تان باز شده و با لذت بیشتری به خوردن غذا مشغول شده اید. جالب اینجاست در یک تست پزشکی بر افراد چاقی که قصد کاهش وزن داشته اند و در هنگام غذا خوردن برای شان موسیقی پخش کرده اند با کاهش اشتها مواجه شده و به مرور زمان کاهش وزن چشمگیری را نیز تجربه کرده اند. موسیقی مانند یک وزنه تعادل در افراد عمل نموده و از هر گونه افراط و تفریطی جلوگیری می کند.

تاثیرات موسیقی بر ذهن انسان,فواید موسیقی,فواید موسیقی برای انسان,

2. موسیقی کاهنده استرس

موسیقی بهترین کاهنده استرس و اضطراب است که به سرعت می تواند حالات روحی افراد را در جهت مثبت تغییر دهد. بسیاری از ورزش ها همچون ایروبیک، یوگا و مدیتیشن بر پایه موزیک شکل گرفته اند. امروزه علم به خوبی بر تاثیر موزیک در مثبت اندیشی و کاهش هیجانات منفی صحه می گذارد. موزیک های ملایمی که با صدای طبیعت ادغام شده اند، به عنوان محرک قوی تری در ترشح هورمون های آرام بخش در مغز عمل می کنند.

فواید موسیقی درمانی,تاثیر موزیک بر ذهن,تاثیر موسیقی بر ذهن,

1. موسیقی و تاثیر آن بر نحوه تصمیمات زندگی

هرچه ذهن در شرایط آرام تری قرار بگیرد سرعت پردازش و تجزیه بالاتری خواهد داشت. از آنجا که مغز از کارایی بهتری در استفاده از حافظه در حین شنیدن موسیقی ملایم دارد، در موقع انجام فعالیت های تحقیقاتی و یا حتی امور بسیار سخت نیز عملکرد جسم را بالاتر برده و با موفقیت چشمگیرتری به اهداف تان دست خواهید یافت. توصیه می کنیم که حتی الامکان از موزیک های بدون کلام استفاده نمایید.

همچنین تاثیر موسیقی بر ذهن را در زندگی، کار، آموزش و حتی تربیت فرزندانی شاد و خلاق دست کم نگیرید.

فرم ثبت نام دوره

  • اعداد را با حروف لاتین وارد کنید
  • Date Format: YYYY slash MM slash DD